آندومتریوز

آندومتریوز

آندومتریوز
مقدمه
زنان مبتلا به اندومتریوز ممکن است نازایی و درد لگن را تجربه کنند. این کتابچه حاوی شرح و توصیف گزینه هایی برای تشخیص و درمان درد یا ناباروری است که به اندومتریوز نسبت داده می شود.
اندومتریوز چیست؟
آندومتریوز یک بیماری شایع است که در طول سال های باروری زنان را تحت تاثیر قرار می دهد. این اتفاق زمانی می افتد که بافت طبیعی از پوشش رحم، اندومتر (شکل1)، به اندام های داخل لگن وصل می شود و شروع به رشد می کند.
این جابجایی بافت آندومتر باعث ایجاد تحریک در لگن می شود که ممکن است منجر به درد و ناباروری شود.

در طی هر دوره قاعدگی، بیشتر محتویات دیواره های رحم و خون رحم از طریق دهانه رحم به مهبل رانده می شود. با این حال، برخی از این بافت از طریق لوله های فالوپی وارد لگن می شوند. زنان مبتلا به آندومتریوز به سادگی قادر به پاکسازی لگن از این سلول ها نیستند.

ایمپلنت های آندومتری اولیه به نظر می رسد مانند تکه های کوچک، تخت، بلب ها یا لکه هایی است که بر روی سطح لگن پاشیده می شوند. زخم ها روشن، سفید، قهوه ای، قرمز، سیاه و یا آبی می باشند. شدت و دوره اندومتریوز غیر قابل پیش بینی است. بعضی از زنان اندومتریوز را روی سطح لگن، صفاق یا اندام های داخل لگن دارند و یا آندومتریوز ممکن است به داخل صفاق (روده ، پریتون) نفوذ کرده و به شکل گره رشد کند.  آندومتریوز ممکن است بر روی سطح تخمدان رشد کند یا به تخمدان نفوذ کند و یک کیست پر از خون به نام اندومتریوم کیست شکلاتی تولید کند. کیست های شکلاتی به این دلیل نامگذاری شده اند که به مرور زمان خون آنها به رنگ قهوه ای و قهوه ای تیره می شود. این کیست ممکن است به اندازه یک نخود کوچک باشد و یا رشد کند و بزرگتر از گریپ فروت شود. آندومتریوز ممکن است بافت اطراف را تحریک کند و بافت اسکار داخلی به نام چسبندگی ایجاد کند. این چسبندگی می تواند ارگانهای لگن را به هم متصل کند، به طور کامل آنها را پوشش دهد یا روده های مجاور را درگیر کند. چسبندگی از برداشتن تخمک از تخمدان در طی تخمک گذاری توسط لوله های فالوپی جلوگیری می کند. آندومتریوز همچنین ممکن است به دیواره روده یا به داخل بافت بین واژن و رکتوم رشد کند.

10٪ زنان اندومتریوز دارند. آندومتریوز علائم کمی دارد. برخی از زنان دیسمنوره، درد لگن مزمن یا مقاربت دردناک را تجربه می کنند. در سایر موارد، ناباروری ممکن است تنها علامت آندومتریوز باشد. اغلب، آندومتریوز هنگامی تشخیص داده می شود که یک زن جراحی لگنی به دلیل کیست مداوم تخمدان یا دلایل دیگر داشته باشد. آندومتریوز می تواند در زنان جوان و نوجوان و زنانی که دارای فرزند هستند رخ دهد. برخی از متخصصان معتقدند که اندومتریوز بیشتر در زنان نابارور دیده می شود. اندومتریوز در 24٪ تا 50٪ زنان مبتلا به ناباروری و در بیش از 20٪ مبتلا به درد مزمن لگن یافت می شود.

آندومتریوز به چهار مرحله (I-minimal, II-mild, III-moderate, and Iv-severe)  بسته به محل، گسترش، عمق جایگزینی آندومتریوز ایمپلنت، حضور و شدت چسبندگی؛ و حضور و اندازه آندومتریوم تخمدان مرحله بندی می شود. (شکل 2) اکثر زنان اندومتریوز کم یا خفیف دارند که با جایگزینی های سطحی و چسبندگی ملایم مشخص می شود. اندومتریوز متوسط و شدید با کیست های شکلاتی و چسبندگی های شدیدتری مشخص می شود. این طبقه بندی با حضور یا شدت علائم همخوانی ندارد: در آندومتریوز مرحله IV، احتمال ناباروری بسیار زیاد است .

علائم آندومتریوز انقباض دردناک عضلانی در قاعدگی (دیسمنوره) بسیاری از زنان انقباض دردناک عضلانی در قاعدگی را تجربه می کنند که طبیعی است. وقتی که انقباض شدید شد، دیسمنوره نامیده می شود و ممکن است نشانه ای از اندومتریوز یا سایر انواع پاتولوژی لگن مانند فیبروئید رحمی یا آدنومایوز باشد. گرفتگی شدید ممکن است موجب تهوع، استفراغ یا اسهال شود. دیسمنوره اولیه در طول سالهای اولیه قاعدگی اتفاق می افتد، و با افزایش سن یا بعد از زایمان بهبود می یابد و معمولا به اندومتریوز وابسته نیست. دیسمنوره ثانویه بعدا در زندگی اتفاق می افتد و ممکن است با افزایش سن افزایش یابد که می تواند یک علامت هشدار دهنده برای آندومتریوز باشد، اگرچه برخی از زنان مبتلا به آندومتریوز هیچ عارضه ای ندارند.

مقاربت دردناک

آندومتریوز می تواند موجب درد  در طی رابطه جنسی یا بعد از آن درد شود، شرایطی  که به نام دیسپارونیا معروف است. نفوذ عمیق می تواند در تخمدانی که از طریق یک بافت اسکار به بالای واژن متصل شده ایجاد درد کند. همچنین درد ممکن است ناشی از ضربه زدن به یک ندول اندام اندومتریوز در پشت رحم یا رباط های رحمی باشد.

 

ناباروری

شواهد زیادی وجود دارد که ارتباط بین اندومتریوز و ناباروری را نشان می دهد. اندومتریوز را می توان در 50٪ زنان نابارور یافت. احتمال باروری ماهانه در بیماران مبتلا به اندومتریوز خفیف درمان نشده 2 – 5/4 درصد در ماه می باشد. نرخ باروری ماهانه زوج های نرمال 15٪ تا 20٪ می باشد.  بیماران نابارور با اندومتریوز متوسط و شدید میزان بارداری ماهانه کمتر از 2٪ دارند. اگرچه اندومتریوز به شدت با ناباروری مرتبط است، اما همه زنان مبتلا به اندومتریوز نابارور نیستند. به عنوان مثال، بسیاری از زنانی که از روش بریدن لوله های رحمی (توبکتومی) برای پیشگیری از بارداری استفاده کردند، مبتلا به آندومتریوز بودند.

رابطه علت و معلولی بین اندومتریوز و ناباروری هنوز ثابت نشده است.  مشخص نیست که وقتی که چسبندگی وجود ندارد چگونه اندومتریوز باعث کاهش باروری می شود. در این زمینه فرضیه هایی وجود دارد مبنی بر اینکه آندومتریوز  باعث تغییر محیط لگن می شود.  نظریه ها شامل التهاب، تغییر سیستم ایمنی بدن، تغییرات هورمونی، عملکرد غیر طبیعی لوله فالوپ، یا اختلال در باروری و لانه گزینی هستند. دانستن اینکه اندومتریوز متوسط یا شدید چگونه باروری را کاهش می دهد راحت تر است، چون چسبندگی بزرگ لگن از آزاد شدن تخمک جلوگیری کند، ورود اسپرم به لوله فالوپی را مسدود می کند و مانع از توانایی لوله های فالوپی برای برداشتن تخمک در طی تخمک گذاری می شود.

چگونه مبتلا به اندومتریوز تشخیص داده می شود؟ اندومتریوز را تنها نمی توان با علائم تشخیص داد. در صورت داشتن مشكلات باروری، دیسمنوره (درد شدید کمر و زیر شکم در زمان قاعدگی) شدید قاعدگی، درد در هنگام مقاربت یا درد مزمن لگن پزشک مشكوك به آندومتریوز می شود.. همچنین زمانی که یک کیست مداوم در تخمدان وجود داشته باشد، به آندومتریوزمشکوک می شود. آندومتریوز اغلب در اعضای خانواده مانند مادر یا خواهر یافت می شود. با این حال، به یاد داشته باشید که بسیاری از زنان مبتلا به آندومتریوز هیچ نشانه ای ندارند.

معاینه لگن

برخی یافته های معاینه لگن پزشک را به اندومتریوز مشکوک می کند. پزشک در معاینه واژینال و رکتوم، یک ندول tender در پشت سرویکس احساس می کند، یا رحم ممکن است به عقب یا رتروورسه باشد. ممکن است یک یا هر دو تخمدان بزرگ شوند و یا ثابت و بی تحرک شوند. گاهی اوقات، ایمپلنت اندومتریوز ممکن است در مهبل یا دهانه رحم دیده شود. گرچه پزشک ممکن است با توجه به معاینه لگن و تاریخچه بیماری شما به آندومتریوز مشکوک شود اما برای تایید و تشخیص دقیق تر جراحی لازم است.

لاپاراسکوپی لاپاروسکوپی روش جراحی سرپایی است که پزشک را قادر می سازد ارگان های لگن را ببیند و به دنبال آندومتریوز باشد. در طول لاپاراسکوپی، یک دوربین نازک به نام لاپاراسکوپ را از طریق یک برش کوچک در زیر شکم وارد شکم کند. لاپاراسکوپ اجازه می دهد تا جراح سطح بیرونی رحم، لوله های فالوپ، تخمدان ها و دیگر اندام های داخلی لگن را ببیند.

شدت اندومتریوز در طول لاپاراسکوپی ارزیابی می شود. سیستم مرحله بندی بالینی برای توصیف شدت اندومتریوز، چسبندگی و کیست اندومتریوم در تخمدان استفاده می شود. نمره 1-15 نشان می دهد که اندومتریوز خفیف است و نمره 16 یا بالاتر نشان دهنده آندومتریوز متوسط یا شدید است. با این حال، مرحله بندی این سیستم با درصد نتایج منجر به زایمان در درمان های ناباروری و یا میزان دردی که زنان مبتلا به آندومتریوز تجربه می کنند همخوانی ندارد.

ممکن است پزشک شما تصمیم بگیرد که آندومتریوز را در طی لاپاراسکوپی درمان کند.  برش های اضافی کوچک اجازه می دهد تا پزشک ابزار جراحی خود را وارد کند. آندومتریوز ممکن است منعقد شود، تبخیر شود، سوخته یا دفع شود، و بافت زخم یا کیست تخمدان برداشته شود. در طول لاپاراسکوپی پزشک می تواند از طریق تزریق رنگ از طریق دهانه رحم به رحم تعیین کند که آیا لوله های فالوپی باز است یا نه. اگر لوله ها باز باشند، رنگ از انتهای لوله های فالوپی عبور می کند.

سایر روشهای تشخیصی در موارد خاص، پزشک برای جمع آوری اطلاعات بیشتر در مورد درد لگنی از تکنیک های خاص تصویربرداری مانند سونوگرافی، CT یا اسکن مغناطیسی (MRI) استفاده می کند. این روش ها می توانند نوع کیست ها و مایع داخل کیست تخمدان را تشخیص دهند، اگرچه کیست آندومتریو و کیست کورپوس لوتئوم طبیعی ممکن است ظاهر مشابهی داشته باشند. این آزمایش ها هنگام ارزیابی ناباروری زنان و / یا درد مزمن لگن مفید هستند.

درمان درد پزشک علائم، معاینات فیزیکی، نتایج آزمایش و اهداف و نگرانی های شما را قبل از درمان بررسی می کند. زنان مبتلا به علائم خفیف می توانند شیوه زندگی خود را تغییرات دهند و یا اصلا نیازی به درمان نداشته باشند. پزشک ممکن است درمان هورمونی را زمانی پیشنهاد کند که در رابطه با خانواده، کار یا فعالیتهای روزانه مختل کرده است، ، این درمانها معمولا درد لگن و دیسپارونی را در بیش از 80 درصد از زنان مبتلا به اندومتریوز کاهش می دهند. از آنجاییکه چند روش موثر در دسترس وجود دارد، انتخاب بر اساس عوارض جانبی و هزینه انجام می شود. درمان های هورمونی برای اندومتریوم های بزرگ تخمدان موثر نیست و جراحی نیاز است. همچنین جراحی  زمانی پیشنهاد می شود که درمان هورمونی موثر نبوده و یا اینکه درمان هورمونی طبق شرایط بیمار ممنوع است.

اصلاح شیوه زندگی

برخی از زنان متوجه شده اند که درد آنها با ورزش و تکنیک های آرامبخشی بهبود می یابد. اگرچه مکمل های طبیعی نشان داده اند که درد مرتبط با اندومتریوز را کاهش می دهد، داروهای ضد بارداری غیر استروئیدی، ضد التهاب مانند ایبوپروفن و ناپروکسن، باعث کاهش دیسمنوره می شود. هنگامی که مقاربت دردناک برای زن مشکل ایجاد کرده است، تغییر موقعیت از درد ناشی از نفوذ عمیق جلوگیری می کند.  به رغم این اقدامات، درمان پزشکی اغلب مورد نیاز است.

ضد بارداری هورمونی

قرص های ضد بارداری اغلب دیسمنوره و درد لگنی ناشی از اندومتریوز را کاهش می دهد. هیچ یک از قرص ها در هنگام درمان علائم اندومتریوز بهتر از سایرین نیست.

قرص های ضد بارداری می تواند به طور مداوم و بدون توقف برای دوره های قاعدگی به زنان مبتلا به آندومتریوز تجویز شود. عوارض جانبی این روش شامل حفظ مایع و لکه بینی نامنظم یا خونریزی است. عوارض جانبی جدی قرص های کنترل بارداری بسیار نادر هستند و شامل سکته مغزی، مشکلات عروقی و بیماری قلبی هستند. همچنین لازم به ذکر است که اندومتریوز در زنانی که از قرص های کنترل بارداری استفاده می کنند نیز مشاهده می شود و قرصهای کنترل بارداری هرگز برای جلوگیری از رشد اندومتریوز به اثبات نرسیده است. در حال حاضر اطلاعاتی در مورد اثرات و ضد بارداری های داخل بدنی و حلقه های واژینال پیشگیری از بارداری برای آندومتریوز وجود ندارد.

پروژستین پروژستینها داروهای مصنوعی هستند که فعالیتی شبیه پروژسترون داخلی بدن روی دیواره رحم دارند (آندومتر). تاثیر بسیاری از پروژستین ها برای کاهش درد لگنی وابسته به اندومتریوز اثبات شده اند. شایعترین عوارض جانبی پروژسترون درمانی خونریزی نامنظم رحمی، افزایش وزن، اقتباس آب، حساسیت پستان، سردرد، تهوع و تغییرات خلقی، به ویژه افسردگی است. پروژستینها به میزان قابل توجهی ارزانتر از سایر داروها هستند و ممکن است به شکل قرص، تزریقی یا لوونورژسترل شامل وسایل پیشگیری از بارداری داخل رحمی حاوی لوونورژسترل تجویز شوند. معایب فرم تزریقی که به عنوان داروی مدروکسی پروژسترون استات شناخته می شود این است که ممکن است باروری را چند ماه پس از قطع درمان متوقف کند و استفاده از آن برای بیش از شش ماه ممکن است موجب کاهش قابل توجهی تراکم معدنی استخوان شود و زنان را در معرض خطر ابتلا به پوکی استخوان قرار دهد.

آنالوگ های هورمون آزاد کننده گنادوتروپین (GnRH)

آنالوگهای GnRH، بویژه آگونیست های GnRH، سبب کاهش میزان استروژن تا سطح میزان استروژن در زمان یائسگی می شوند و قاعدگی رخ نمی دهد. این داروها برای اندومتریوز دردناک بسیار موثرند. عوارض جانبی شامل علائم یائسگی: گرگرفتگی، خشکی واژن، و پوکی استخوان است. داروها معمولا برای شش ماه تجویز می شوند. بنابراین زمانی که نیاز به درمان طولانی باشد برای جلوگیری از پوکی استخوان و یا اگر علائم یائسگی شدید باشد، از هورمون درمانی ( استروژن به همراه پروژسترون با دوزکم) و یا تجویز پروژسترون استفاده می شود. همچنین برای کاهش پوکی استخوان ورزش و مکمل های کلسیمی توصیه می شود. پوکی استخوان موقتی است و پس از درمان متوقف می شود.

دانازول دانازول یک داروی شبیه به هورمونهای مردانه نیز برای درد های ناشی از اندومتریوز بسیار موثر است. عوارض جانبی ممکن است شامل نگهداری آب، آکنه، خونریزی نامنظم واژینال، گرفتگی عضلانی و کاهش اندازه سینه باشد. عوارض ناخواسته، اما غیر قابل برگشت، شامل صدای زبر مردانه و رشد موی صورت و بدن می شود. امروزه دانازول برای درمان آندومتریوز بیش از 20 سال مورد استفاده قرار گرفته است، زیرا داروهایی مانند آگونیست های GnRH به همان اندازه که موثر هستند،  دارای اثرات جانبی بیشتری نسبت به دانازول هستند.

جراحی برای درد درمان جراحی برای آندومتریوز اغلب زمانی انجام می شود که به طور قطع آندومتریوز تشخیص داده شود. لاپاروسکوپی معمولا اولین درمان برای آندومتریوز است. در این روش یک تلسکوپ نورانی از طریق برش زیر شکم قرار داده شده است تا حفره لگن را مشاهده کند. در طول لاپاراسکوپی پزشک چسبندگی، گره های آندومتریو و کیست تخمدان را از بین می برد. لاپاراسکوپی اغلب برای درمان اندومتریوز راجعه است زمانی که هدف حفظ باروری در آینده است. گاهی اوقات شدت آندومتریوز به گونه ای است که جراحی عمده توصیه می شود که اندومتریوز و چسبندگی را از بین ببرند. حذف کامل کیست تخمدان با دیواره آن، برای درمان درد و جلوگیری از عود کیست بسیار بهتر از تخلیه کیست است.

به طور کلی، عمل جراحی اندومتریوز که برای حفظ باروری انجام می شود درد زنان را 60٪ تا 80٪ بهبود می بخشد. پس از جراحی، ممکن است برای کنترل علائم اندومتریوز، درمان دارویی مورد نیاز باشد زیرا 40 تا 80 درصد از زنان در طی دو سال بعد از عمل علائم درد را تجربه می کنند. علائم راجعه در طی 5 تا 10 سال در بیش از 50٪ زنان پس از اتمام دوره 6 ماهه درمان پزشکی رخ می دهد. مدیریت طولانی مدت درد مرتبط با اندومتریوز ضروری است.

هیسترکتومی (برداشتن رحم) با حذف تخمدانها یک رویکرد موثر برای پایان دادن به درمان اندومتریوز پس از تولد تعداد فرزندان مورد نظر است. این جراحی موجب از بین رفتن درد ناشی از آندومتریوز در بیش از 90٪ زنان می شود. در مقابل، اگر یک یا هر دو تخمدان حفظ شوند، احتمال بیشتری وجود دارد که علائم دوباره تکرار شوند و جراحی اضافی مورد نیاز باشد. پس از هیسترکتومی با تخلیه دوطرفه تخمدان علائم یائسگی و گرگرفتگی رخ می دهد که در صورت نیاز می توان با هورمون درمانی با دوز پایین (استروژن یا پروژستین) این علائم را کاهش داد.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/drmousavif/domains/drmousavifar.com/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *