1

سندروم تخمدان پلی کیستیک

سندرم تخمدان پلی کیستیک
سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) یک اختلال هورمونی شایع است که بر 5 تا 10 درصد زنان تاثیر می گذارد. تشخیص PCOS زمانی اتفاق می افتد که یک زن دارای دو مورد از سه ویژگی زیر باشد:
1) ناتوانی در آزاد کردن تخمک که منجر به اختلال نظم قاعدگی می شود.
2) افزایش سطح هورمون مردانه و / یا افزایش مو در وسط خط بدن (بیش از حد)
3) پلی کیستیک بودن نمای تخمدان ها در سونوگرافی.
به دلیل ماهیت متغیر PCOS، تشخیص آن براساس ترکیبی از ویژگی های بالینی، سونوگرافی و آزمایشگاهی است.
سندرم تخمدان پلی کیستیک یک وضعیت مرتبط با عدم تعادل هورمونی است که باعث تولید بیش از حد آندروژن (هورمون مردانه) می شود. این یک علت شایع هیرسوتیسم (پرمویی) است.
در بیماران مبتلا به PCOS، فولیکول های کوچک متعدد در تخمدان ها ظاهر می شود که کیست نامیده می شوند، از این رو به اصطلاح پلی کیستیک می گویند. این کیست های کوچک در واقع فولیکول های نابالغ تخمدان هستند که به بلوغ و تخمک گذاری نرسیده اند.
تشخیصPCOS
برای تایید تشخیص و افتراق از برخی از تشخیص های دیگر، پزشک شما ممکن است سطح هورمون خون شما را اندازه گیری و بیوپسی اندومتر انجام دهد تا مطمئن شود که هیچ سلول پیش سرطانی در رحم شما وجود ندارد.
چون علت بروز PCOS به طور کامل مشخص نشده است، اغلب دشوار است که مشخص شود چرا PCOS رخ می دهد.
تشخیص زودهنگام
اگر از دوران بلوغ اختلال قاعدگی و / یا هیرسوتیسم پیشرونده داشته اید، باید برای PCOS ارزیابی شوید. اگر شما PCOS تشخیص داده شده اید و فرزند دختر دارید، باید مراقب باشید کهPCOS نباشند، زیرا این سندرم گرایش ژنتیکی دارد. درمان اولیه PCOS ممکن است باعث کاهش آکنه و هیرسوتیسم شود.
ملاحظات بلند مدت
زنان مبتلا به PCOS در معرض خطر سندرم متابولیک هستند. سندرم متابولیک بیماری است که در آن عوامل متعددی زمینه ی ابتلا به بیماری قلبی را فراهم می کند. سندرم متابولیک در زنان مبتلا به PCOS، حتی در نوجوانان معمول است. زنان ممکن است مبتلا به دیابت باشند، به ویژه کسانی که دارای مقاومت به انسولین هستند و ممکن است در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی، اختلالات کلسترولی و سرطان آندومتر باشند. اگر شماPCOS هستید باید با انجام آزمایشات دیگر بررسی شوید.

درمان PCOS

اگرPCOS تشخیص داده شده اید، درمان به اهداف شما بستگی دارد. برخی از بیماران ممکن است در درجه اول با ناباروری مواجه شوند، در حالی که دیگران بیشتر درباره تنظیم چرخه قاعدگی، هیرسوتیسم یا آکنه نگران هستند. بدون توجه به هدف اصلی شما، باید با توجه به خطرات سلامتی درازمدت مانند بیماری قلبی و سرطان آندومتر درمان شوید.

کاهش وزن

چاقی معمولا با PCOS همراه است. بافت های چرب باعث ایجاد بیش از حد استروژن می شوند، که به نوبه خود منجر به عدم ترشح FSH توسط غده هیپوفیز می شود. FSH ناکافی مانع از تخمک گذاری می شود و ممکن است PCOS را بدتر کند. علاوه بر این، چاقی موجب ایجاد یا بدتر شدن مقاومت به انسولین می شود که ممکن است تولید آندروژن توسط تخمدانها را افزایش دهد.

کاهش وزن حالت های هورمونی بسیاری از بیماران PCOS را بهبود می بخشد. اگر اضافه وزن دارید، از پزشک خود بخواهید که یک برنامه کنترل وزن را برایتان تنظیم کند. گرچه وسوسه انگیز است، ولی رژیم غذایی محض و قرص های لاغری معمولا موثر نیستند و در بسیاری از موارد باعث مشکلات سلامتی بیشتری می شوند. افزایش فعالیت بدنی گامی مهم در هر برنامه کاهش وزن است. به آرامی با فعالیت هوازی مانند راه رفتن یا شنا شروع کنید. سرعت و فاصله را به تدریج افزایش دهید. فعالیت منظم حالت ذهنی را بهبود می بخشد و همچنین در کاهش وزن کمک می کند. 3 تا 4 دوره ورزشی در هر هفته با حداقل 30 دقیقه تمرین هوازی توصیه می شود. در موارد چاقی شدید، عدم پاسخگویی به درمان پزشکی و اصلاح رفتار، ممکن است نیاز به عمل جراحی باشد. خطرات جراحی در طول زمان کاهش یافته است و بسیاری از جراحی ها در یک روش حداقل تهاجمی انجام می شود.

درمان هورمونی

درمان هورمونی غالبا موفقیت آمیز است و به طور موقت مشکلات مربوط به PCOS را اصلاح می کند. اگر درمان متوقف شود، علائم معمولا دوباره ظاهر می شوند. قرص های کنترل بارداری ممکن است بهترین درمان هورمونی شما باشد. قرص های کنترل بارداری باعث کاهش تولید هورمون تخمدان می شوند و به کاهش اثرات سطوح آندروژن بالا کمک می کنند. با این حال، اگر شما سیگار می کشید و بیش از 35 سال سن دارید قرص های ضد بارداری توصیه نمی شود. اگر شما همچنین دارای هییرسوتیسم هستید، پزشک شما ممکن است اسپیرونولاکتون را به تنهایی یا همراه با قرصهای ضد بارداری تجویز کند. به ندرت، آنالوگ های GnRH ممکن است برای کاهش تولید آندروژن تخمدان استفاده شود.

القایی تخمک گذاری

اگر باروری هدف فوری شما باشد، تخمک گذاری ممکن است با کلومیفن سیترات یا لتروزول ایجاد شود. اینها داروهای بسیار ساده ای هستند، نسبتا ارزان بوده، و به خوبی برای ایجاد تخمک گذاری در بسیاری از بیماران موثر هستند. این داروها باعث ترشح FSH می شوند. گاهی اوقات افزایش دوز یا طول درمان ضروری است. تقریبا 10٪ از حاملگی ها با دوقلوهایی همراه است.. پزشک شما همچنین ممکن است یک داروی استروئیدی برای سرکوب غده آدرنال برای درمان توصیه کند. اگر داروها در تخمک گذاری موفق نبودند، استفاده از داروهای دیگر توصیه می شود.

اگر کلومیفنک یا لتروزول تخمک گذاری را تحریک نکنند یا در طی 6 دوره تخمک گذاری باردار نشوید، پزشک ممکن است گنادوتروپین ها را تجویز کند. انواع مختلفی از گنادوتروپین ها به تنهایی یا ترکیبی برای القای تخمک گذاری استفاده می شود که عبارتند از گنادوتروپین یائسگی انسانی (hMG)،هورمون تحریک کننده فولیکول انسانی (h-FSH)، هورمون تحریک کننده فولیکول نو ترکیب (rFSH) و گونادوتروپین کوریونی انسان (hCG) . گنادوتروپین ها گران تر هستند. بروز عوارض جانبی مانند هایپر استیمولیشن (تحریک بیش از حد) تخمدانها و میزان بالای حاملگی چندتایی مانند دوقلویی یا سه قلویی وجود دارد.

در موارد بسیار نادر که تخمک گذاری با کلومیفن، لتروزول یا گنادوتروپین به دست نمی آید، جراحی تخمدان ممکن است در تحریک تخمک گذاری موثر باشد. روش های جراحی مانند کوتریزاسیون تخمدان ممکن است از طریق لاپاراسکوپی انجام شود. اگر چه این روش ها به تخمک گذاری بعضی از بیماران کمک کرده است، ولی ممکن است بر باروری آینده اثر گذاشته و باعث ایجاد چسبندگی شوند، لذا غالبا درمان های دارویی توصیه می شود.

تغییرات متابولیک

PCOS خطر ابتلا به اختلالات متابولیکی را افزایش می دهد. اگر شما PCOS هستید، باید برای تشخیص خطرات ناشی از اختلالات متابولیک مانند بیماری های قلبی عروقی، دیابت، کلسترول بالا و فشار خون بالا بررسی شوید. مهم است که این عوامل خطر ارزیابی و درمان شوند.

تاثیرات روانشناختی و افسردگی در PCOS

درمان هیرسوتیسم و ​​PCOS می تواند به لحاظ احساسی دشوار باشد. شما ممکن است احساس ناخوشایند در مورد رشد بیش از حد مو و یا وزن خود داشته باشید، و همچنین نگرانی در مورد توانایی داشتن فرزند احساس کنید. حتی ممکن است خجالت بکشید که این احساسات را با دیگران به اشتراک بگذارید، بایستی در اسرع وقت با پزشک خود صحبت کنید تا درمان های پزشکی و آرایشی موجود برای درمان این اختلالات را بیابید. همچنین باید بدانید که این مشکلات بسیار رایج بوده و در بسیاری از زنان وجود دارد.

خلاصه

هیرسوتیسم یک اختلال رایج است که معمولا با داروهای هورمونی درمان می شود. به دنبال درمان های پزشکی، الکترولیز یا درمان لیزر می تواند برای همیشه به کاهش یا حذف موهای ناخواسته باقی مانده بپردازد. اگر دیگر اعضای خانواده مادری هیرسوتیسم را تجربه کرده باشند، باید خود و فرزندانتان، مخصوصا در دوران نوجوانی، به علائم اولیه هیرسوتیسم توجه کنید. هیرسوتیسم اغلب نتیجه PCOS است. هیرسوتیسم و ​​PCOS اگر در سن نوجوانی تشخیص داده شوند، آسان تر معالجه می شوند.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/drmousavif/domains/drmousavifar.com/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *